235 Orientalisk matta Kerman 250X144 1900-tal
Handknuten matta "Kerman" med hörnornament i ljusblått, central medaljong mot rostbrun botten
Mått: 250 x 144 cm
Konditionsrapport: Smärre slitage, något ojämn i kortsidan, inga övriga anmärkningar
Oriental carpet Kerman 250X144 20th century
Hand-knotted carpet "Kerman" with corner ornaments in light blue, central medallion against a rust-brown background
Dimensions: 250 x 144 cm
Condition report: Minor wear, slightly uneven on the short side, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |