212 Leksaksbilar i plåt SSS/Taiyo Japan 1960-tal (3 st)
Samling radiostyrda bilar (friktionsbilar) tillverkade i plåt och plast
Tillverkade av: Taiyo, SSS, Japan
Samlingen består av:
- Taiyo Ford Mustang
- SSS Mercedes Benz 850-3308 Blue
- Taiyo Ford Mercury Cougar Röd
Längd: ca 26 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, ej funktionstestade, repor, märken och färgbortfall, stötskador, inga övriga anmärkningar
Tin toy cars SSS/Taiyo Japan 1960s (3 pcs)
Collection of radio-controlled cars (friction cars) made of sheet metal and plastic
Made by: Taiyo, SSS, Japan
The collection consists of:
- Taiyo Ford Mustang
- Taiyo Ford Mercury Cougar Red
Length: approx. 26 cm
Condition report: Use- and age-based wear, not functionally tested, scratches, marks and loss of color, impact damage, no other remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |