279 Bröderna Miller soffbord "1199" Bankeryd 1950-tal
Bordsskiva med intarsiadekor, fanérad i olika träslag
Tre mörkbetsade ben med fotavslutningar av mässinghylsor
Märkt: Bröd. Miller A.B, Bankeryd Sweden nr 1199
Mått bordsskiva: 60 x 37 cm
Höjd: 48 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor och stötskador, ytskador och sprickor på bordsskiva, inga övriga anmärkningar
Brothers Miller coffee table "1199" Bankeryd 1950s
Table top with intarsia decor, veneered in different types of wood
Three dark-stained legs with foot ends of brass sockets
Labeled: Bread. Miller AB, Bankeryd Sweden no. 1199
Table top dimensions: 60 x 37 cm
Height: 48 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks, scratches and impact damage, surface damage and cracks on table top, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |