545 Svante Larsson Nålhus 1900-tal (Tillskriven)
Lappträsk.
Tillverkad av läder, mässing & riktigt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Till synes osignerad.
Längd nålhus exklusive mässingsdelar: 8 cm
Total längd: 34,5 cm
Svante Larsson Needle House from the 20th century(Attributed)
Lappträsk.
Made of leather, brass & real engraved reindeer horn in stylized decor.
Apparently unsigned.
Length of needle housing excluding brass parts: 8 cm
Total length: 34.5 cm
Condition report: No remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |