546 Svante Larsson Nålhus 1900-tal (Tillskriven)
Lappträsk.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Till synes osignerad.
Längd nålhus:12 cm
Total längd: 31,5 cm
Svante Larsson Needle House from the 20th century (Attributed)
Lappträsk.
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Apparently unsigned.
Needle house length: 12 cm
Total length: 31.5 cm
Condition report: No remarks
Estimate | 3,000 - 3,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |