508 Peter Tereszczuk Skulptur Brons 1900-tal (Tillskriven)
Skulptur föreställande en poserande pojke tillverkad av patinerad brons & ben.
Tillskriven: Peter Tereszczuk 1875-1963, Wien.
Saknar märkning, signatur eller gjutarstämpel.
Höjd skulptur exklusive sockel c.a: 10 cm
Konditionsrapport: Mindre slitage på sockel, Lös på sockel, Inga övriga anmärkningar.
Peter Tereszczuk Sculpture Bronze from the 20th century (Attributed)
Sculpture depicting a posing boy made of patinated bronze & bone.
Attributed to: Peter Tereszczuk 1875-1963, Vienna.
Missing marking, signature or foundry stamp.
Height sculpture excluding plinth approx.: 10 cm
Condition report: Minor wear on plinth, Loose on plinth, No other remarks.
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |