529 Kimono Siden Japan 1900-tal
Svart kimono i 100% silke med broderade körsbärsträd i rött
Korta ärmar, öppna sidor och krage
Storlek: M
Etikettmärkt: Plum Blossom
Längd: 132 cm
Mått rakt över vid ärmhåla: 40 cm
Konditionsrapport: Obetydligt slitage, inga övriga anmärkningar
Kimono Silk Japan 20th century
Black kimono in 100% silk with embroidered cherry trees in red
Short sleeves, open sides and collar
Size: M
Labeled: Plum Blossom
Length: 132 cm
Measurements straight across at armhole: 40 cm
Condition report: Insignificant wear, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |