573 Karl Arkadius-Berglund "Korvkalle" Helhornskniv 1900-tal
Karl Arkadius-Berglund 1865-1948.
Tillverkad av läder & graverat renhorn.
Monogramsignerad: KB
Längd inklusive slida: 24 cm
Längd kniv: 18,5 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage och märken, Inga övriga anmärkningar
Karl Arkadius-Berglund "Korvkalle" All-bone knife from the 20th century
Made of leather & engraved bone / horn.
Monogram signed: KB
Length including sheath: 24 cm
Knife length: 18,5 cm
Condition report: Age-based wear and marks, No other remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |