575 Tommy Marklund Halvhornskniv 1900-tal
Skellefteå.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TM
Längd inklusive slida: 23,5 cm
Längd kniv: 21 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Tommy Marklund Half horn knife from the 20th century
Skellefteå.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: TM
Length including sheath: 23.5 cm
Knife length: 21 cm
Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Estimate | 2,500 - 3,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |