581 Nikolaus Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Nikolaus Fankki född 1927, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NF
Längd inklusive slida: 28,5 cm
Längd kniv: 25,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Nikolaus Fankki Half-horn knife Sami craft 20th century
Nikolaus Fankki born 1927, Kaitum
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NF
Length including sheath: 28,5 cm
Knife length: 25,5 cm
Condition report: Minor age based wear, No other remarks
Estimate | 4,000 - 5,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |