561 Ivan Huuva Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 25 cm
Längd kniv: 20,5 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Ivan Huuva Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather and engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 25 cm
Knife length: 20.5 cm
Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |