322 Yngve Ekström Serveringsvagn "Thea" 1900-talets mitt
Yngve Ekström: 1913-1988
Serveringsvagn på hjul fanerad i teak, delvis klädd i svart konstharts
Toppskiva förlängningsbar med fällklaff, ett hyllplan undertill
Formgiven 1954 för Källemo Möbelfabrik AB
Höjd: 62,5 cm
Bredd: 42 cm
Längd: 70-100 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken, repor och mindre stötskador, inga övriga anmärkningar
Yngve Ekström Serving trolley "Thea" mid-20th century
Yngve Ekström: 1913-1988
Serving trolley on wheels veneered in teak, partly covered in black synthetic resin
Extendable top plate with folding flap, shelf underneath
Designed in 1954 for Källemo Möbelfabrik AB
Height: 62.5 cm
Width: 42 cm
Length: 70-100 cm
Condition report: Age-based wear, marks, scratches and minor impact damage, no other remarks
Estimate | 4,000 - 5,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |