576 Knut Knutsson Sunna Skulptur Sameslöjd 1900-tal
Knut Knutsson Sunna Skulptur Sameslöjd 1900-tal
Skulptur tillverkad av björk & textil föreställande en samisk körpulka.
Signerad: Knut Knutsson Sunna
Längd: 33 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Knut Knutsson Sunna Sculpture Sami craft from the 20th century
Sculpture made of birch & textile depicting a Sami sledge.
Signed: Knut Knutsson Sunna
Length: 33 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |