586 Anders Fankki Halsband Sameslöjd 1900-tal
Kaitum.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: AF
Total längd: 62 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Anders Fankki Necklace Sami craft from the 20th century
Kaitum
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: AF
Total length: 62 cm
Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |