587 Nålhus Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder, textil & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Till synes osignerad.
Total längd: 22,5 cm
Längd nålhus: 9,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Needle house Sami craft from the 20th century
Made of leather, textile & engraved reindeer horn in stylized decor.
Apparently unsigned.
Total length: 22.5 cm
Needle house length: 9.5 cm
Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |