398 Bord & pallar Asien 1900-tal (5 delar)

1618a_8dc314e8024d98d_med.jpeg
  • 1618a_8dc314e8024d98d_sm.jpeg
  • 1618b_8dc314e805a2baf_sm.jpeg
  • 1618c_8dc314e80a7d7a2_sm.jpeg
  • 1618d_8dc314e81081926_sm.jpeg

Runt tebord i mörkbetsat massivt trä med löstagbar glasskiva

Profilerad kant, rikligt snidad figurativ dekor på ben och under toppskiva

Fyra stycken pallar med kvarts cirkulär sits och snidad dekor

Höjd bord: 53 cm

Diamter bord: 86 cm

Diameter glasskiva: 71 cm

Bredd pallar: 47 cm

Höjd pallar: 35 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor, fläckar, svällt trä för glasskiva, inga övriga anmärkningar

Tables & stools Asia 20th century (5 parts)

Round tea table in dark stained solid wood with removable glass top

Profiled edge, richly carved figurative decoration on legs and under top plate

Four stools with quarter circular seat and carved decoration

Table height: 53 cm

Table diameter: 86 cm

Diameter glass plate: 71 cm

Width pallets: 47 cm

Height stools: 35 cm

Condition report: Use- and age-based wear, marks, scratches, stains, swollen wood for glass top, no other remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering1 500 - 2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK