227 Skeppskompass Mässing/Koppar 1900-tal
Skeppskompass, troligen från 1900-talets första hälft. Märkt: C.M Hammar Göteborg 3488 Fylld med vätska. Höjd: 13,5 cm Diameter: 27 cm
Konditionsrapport: Bruksslitage och repor, Visare av något slag borta, oxiderad, ålderslitage, inga anmärkningar.
Ship's compass Brass / Copper 20th Century Ship's compass, probably from the first half of the 20th century. Marked: C.M Hammar Gothenburg 3488 Filled with liquid. Height: 13.5 cm Diameter: 27 cm Condition Report: Use-wear and scratches, Indicators of some kind gone, oxidized, age wear, no remarks.
Värdering | 2 000 - 3 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |