470 Terrin Kina Qianlong 1700-tal
Kinesisk terrin med lock & handtag. Handmålad dekor i underglasyrblått föreställande hus & landskap. Saknar märkning men tillverkad under Qianlong dynastin (1711-1799) Troligtvis för export till den europeiska marknaden.
Längd: 28 cm
Höjd c.a: 21 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Terrine China Qianlong from the 18th century
Chinese terrine with lid & handle. Hand-painted decor in underglaze blue depicting houses & landscapes. Missing markings but made during the Qianlong Dynasty (1711-1799) Probably for export to the European market.
Length: 28 cm
Height approx.: 21 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |