638 Kannor & sockerskål Sterling silver 1900-tal (3 delar)

3676a_8dc6f33cd244274_med.jpeg
  • 3676a_8dc6f33cd244274_sm.jpeg
  • 3676b_8dc6f33ce17d2c3_sm.jpeg
  • 3676c_8dc6f33cf326ed1_sm.jpeg
  • 3676d_8dc6f33d061dd9d_sm.jpeg
  • 3676e_8dc6f33d18b044b_sm.jpeg
  • 3676f_8dc6f33d2af6051_sm.jpeg
  • 3676g_8dc6f33d3df5f02_sm.jpeg

Kaffekanna, gräddkanna och sockerskål med lock i sterling silver

Stämplad: Sterling 925

Höjd kaffekanna: 25 cm

Höjd gräddkanna: 11 cm

Höjd sockerskål: 12 cm

Total vikt: 940 gram

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, sockerskål med personlig gravyr undertill, inga övriga anmärkningar

Jugs & sugar bowl Sterling silver 20th century (3 pieces)

Coffee pot, creamer and sugar bowl with lid in sterling silver

Stamped: Sterling 925

Height coffee pot: 25 cm

Height cream jug: 11 cm

Sugar bowl height: 12 cm

Total weight: 940 grams

Condition report: Use- and age-based wear, sugar bowl with personal engraving underneath, no other remarks

    Värdering6 000 - 7 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK