406 Kinesiska Tallrikar Celadon 1900-tal (2st)
Två tallrikar tillverkade i Kina med handmålad dekor.
Stämplade.
Troligtvis tillverkade under 1900-talets första hälft.
Diametermått: 23 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Kantnagg & nagg på en fotkant, Inga övriga anmärkningar.
Chinese Plates Celadon from the 20th century (2pcs)
Two plates made in China with hand painted decoration.
Stamped.
Probably manufactured in the first half of the 20th century.
Diameter measurement: 23 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, Edge chip & chip on one foot edge, No other remarks.
Värdering | 1 000 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |