637 Samling silverbestick "Olga" GAB 1900-tal (86 delar)
Samling silverbestick i modellen Olga tillverkade av guldsmedsaktiebolaget i Stockholm
Olika datumstämplar
Servis består av 86 delar:
- 12 st. Knivar (varmrätt), längd 21 cm
- 12 st. Knivar (förrätt), längd 17,5 cm
- 4 st. Smörknivar, längd 16,5 cm
- 12 st. Gafflar (varmrätt), längd 17,5 cm
- 12 st. Gafflar (förrätt). längd 14,5 cm
- 11 st. Skedar (varmrätt), längd 18 cm
- 11 st. Skedar (förrätt), längd 16 cm
- 11 st. Kaffe/teskedar, längd 12 cm
- 1 st. Såsslev
Total vikt: 3288 gram
Varav vikt knivar med rostfritt blad: 1524 gram
Konditionsrapport: Bruksslitage, repor och märken, inga övriga anmärkningar
Collection silver cutlery "Olga" GAB 20th century (86 pieces)
Collection of silver cutlery in the Olga model manufactured by the goldsmiths stock company in Stockholm
Various date stamps
Service consists of:
- 12 pcs. Knives (hot dish), length 21 cm
- 12 pcs. Knives (starter), length 17.5 cm
- 4 pcs. Butter knives, length 16.5 cm
- 12 pcs. Forks (hot dish), length 17.5 cm
- 12 pcs. Forks (starter). length 14.5 cm
- 11 pcs. Spoons (hot dish), length 18 cm
- 11 pcs. Spoons (starter), length 16 cm
- 11 pcs. Coffee/teaspoons, length 12 cm
- 1 pc. Sauce spoon
Total weight: 3288 grams
Of which knives with stainless steel blades weighs: 1524 grams
Condition report: Use wear, scratches and marks, no other remarks
Värdering | 18 000 - 20 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |