468 Helmer Ringström Tekopp med fat "Daisy Sphinx" Gefle / Upsala-Ekeby 1960-tal (ett par)
Helmer Ringström 1916-2010
Tekoppar och fat tillverkad av porslinsmass med dekor i svart, grönt och gul
Producerad av Gefle Porslinsfabrik, Gävle ca 1963-66
Stämpelmärkt: DAISY UPSALA-EKEBY SWEDEN GEFLE
Höjd på kopp:ca 7,5 cm
Diameter fat: 15,5 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydligt ytslitage, i mycket gott skick, inga övriga anmärkningar
Helmer Ringström Tea cups with saucer "Daisy Sphinx" Gefle / Upsala-Ekeby 1960s (one pair)
Helmer Ringström 1916-2010
Tea cups and saucers made of porcelain mass with decor in black, green and yellow
Produced by Gefle Porslinsfabrik, Gävle approx. 1963-66
Stamped: DAISY UPSALA-EKEBY SWEDEN GEFLE
Height of cup: approx. 7.5 cm
Barrel diameter: 15.5 cm
Condition report: Minor minor surface wear, in very good condition, no other remarks
Värdering | 15 000 - 20 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |