543 Samling rotslöjd 1900-tal (6 delar)

4549a_8dca4b0f7060c09_med.jpeg
  • 4549a_8dca4b0f7060c09_sm.jpeg
  • 4549b_8dca4b0f7de1157_sm.jpeg
  • 4549c_8dca4b0f8b533f0_sm.jpeg
  • 4549d_8dca4b0f9a64066_sm.jpeg

Samling skålfat och korg med tillverkade av björkrötter

Samlingen består av:

  • 3 st. större skålfat, diameter: 16-21 cm
  • 2 st. mindre skålfat, diameter: 8,5-9 cm
  • 1 st.,Mindre korg, höjd: 5 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

------------------------------

Collection root craft 20th century (6 parts)

Collection of bowls and baskets made from birch roots

The collection consists of:

  • 3 pcs. larger bowl, diameter: 16-21 cm
  • 2 pcs. smaller bowls, diameter: 8.5-9 cm
  • 1 pc. Smaller basket, height: 5 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

     

      

     

      
    Värdering800 - 1 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    Norrlands Auktionsverk AB

    Formvägen 3

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211

    info@norrlandsauktionsverk.se

    © Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.