436 Stig Lindberg 1916-1982 Fat & vas "Karnival" Gustavsberg 1950/60-tal (3 delar)
Två fat och en vas ur serien Karnival
Tillverkade i stengods med plåtglasyr i blåvit ton med handdekorerade surrialistiska motiv i polykroma färger
Dekor utförd av: Giowanni Pugno
Stämpelsignerade
Mått kvadratiskt fat: 21 x 21 cm
Mått rektangulärt fat: 30,5 x 21 cm
Höjd vas: 21 cm
Konditionsrapport: Mindre avslag på toppen av vas, glasyrbortfall i vasens nedre hörn, inga övriga anmärkningar
Stig Lindberg 1916-1982 Tray & vase "Carnival" Gustavsberg 1950s/60s (3 parts)
Two trays and one vase from the Karnival series
Made of stoneware with tin glaze in blue-white tone with hand-decorated surreal motifs in polychrome colors
Decor by: Giovanni Pugno
Stamp signed
Dimensions square dish: 21 x 21 cm
Dimensions rectangular dish: 30.5 x 21 cm
Height vase: 21 cm
Condition report: Minor chipping on the top of the vase, loss of glaze in the lower corner of the vase, no other remarks
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |