545 Svante Larsson Nålhus 1900-tal (Tillskriven)
Lappträsk.
Tillverkad av läder, mässing & riktigt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Till synes osignerad.
Längd nålhus exklusive mässingsdelar: 8 cm
Total längd: 34,5 cm
Svante Larsson Needle House from the 20th century(Attributed)
Lappträsk.
Made of leather, brass & real engraved reindeer horn in stylized decor.
Apparently unsigned.
Length of needle housing excluding brass parts: 8 cm
Total length: 34.5 cm
Condition report: No remarks
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |