474 Margareta Hennix Servis "Lilja Blå" Gustavsberg 1970-tal (36 delar)

4617a_8dca7f8038aebd8_med.jpeg
  • 4617a_8dca7f8038aebd8_sm.jpeg
  • 4617b_8dca7f794ac6c2d_sm.jpeg
  • 4617c_8dca7f79542a3ff_sm.jpeg
  • 4617d_8dca7f795d178cc_sm.jpeg

Margareta Hennix född: 1941

Servis med handmålad dekor av blå liljor

Märkt undertill: Lilja blå, Dek: M Hennix Gustavsberg

Servis beståande av:

  • 12 st. koppar, höjd: 6,5 cm
  • 12 st. Kaffefat, diameter: 15 cm
  • 12 st. Tallrikar: 19,5 cm

Konditionsrapport: Mindre ytslitage, inga övriga anmärkningar

Margareta Hennix Service "Lily Blue" Gustavsberg 1970s (36 pieces)

Margareta Hennix born: 1941

Service with hand-painted decoration of blue lilies

Marked below: Lily blue, Dek: M Hennix Gustavsberg

Service consisting of:

  • 12 pcs. copper, height: 6.5 cm
  • 12 pcs. Coffee saucer, diameter: 15 cm
  • 12 pcs. Plates: 19.5 cm

Condition report: Minor surface wear, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK