234 Wakizashi Svärd Kunihiro Japan 1600-tal

1579a_8dc314f3c64ddf8_med.jpeg
  • 1579a_8dc314f3c64ddf8_sm.jpeg
  • 1579b_8dc314f3c95cd59_sm.jpeg
  • 1579c_8dc314f3cc51b88_sm.jpeg
  • 1579d_8dc314f3cee8596_sm.jpeg
  • 1579e_8dc314f3d29eee0_sm.jpeg
  • 1579f_8dc314f3d57211e_sm.jpeg
  • 1579g_8dc314f3d873342_sm.jpeg
  • 1579h_8dc314f3db506a0_sm.jpeg
  • 1579i_8dc314f3de2e9da_sm.jpeg
  • 1579j_8dc314f3e0bc9c0_sm.jpeg

Svärdssmed: Kunihiro 1661—1673 Svärdsskola: Shimosaka Region: Echizen (Owari) Tillverkningsdatum: 1661-1673 (Kanbun) Konstperiod: Edo (1603–1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Nagasa (bladets längd): 53,5 cm Svärdets totala längd: 80 cm Medföljer äkthetsintyg (Från Mr. Kobayashi Yukinobu, Musashiya Co. Osaka) och DVD-skiva med information

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, något lös sammansattning mellan klinga och handtag, klingan i god kondition, inga övriga anmärkningar

Wakizashi Sword Kunihiro Japan 17th century Swordsmith: Kunihiro 1661—1673 Sword School: Shimosaka Region: Echizen (Owari) Date of manufacture: 1661-1673 (Kanbun) Art Period: Edo (1603–1867) Sword Period: Shinto (1596-1781) Nagasa (blade length): 53.5 cm Total length of the sword: 80 cm Comes with certificate of authenticity (From Mr. Kobayashi Yukinobu, Musashiya Co. Osaka) and DVD with information Condition report: Minor age-based wear, somewhat loose assembly between blade and handle, blade in good condition, no other remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering12 000 - 15 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK