234 Wakizashi Svärd Kunihiro Japan 1600-tal
Svärdssmed: Kunihiro 1661—1673 Svärdsskola: Shimosaka Region: Echizen (Owari) Tillverkningsdatum: 1661-1673 (Kanbun) Konstperiod: Edo (1603–1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Nagasa (bladets längd): 53,5 cm Svärdets totala längd: 80 cm Medföljer äkthetsintyg (Från Mr. Kobayashi Yukinobu, Musashiya Co. Osaka) och DVD-skiva med information
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, något lös sammansattning mellan klinga och handtag, klingan i god kondition, inga övriga anmärkningar
Wakizashi Sword Kunihiro Japan 17th century Swordsmith: Kunihiro 1661—1673 Sword School: Shimosaka Region: Echizen (Owari) Date of manufacture: 1661-1673 (Kanbun) Art Period: Edo (1603–1867) Sword Period: Shinto (1596-1781) Nagasa (blade length): 53.5 cm Total length of the sword: 80 cm Comes with certificate of authenticity (From Mr. Kobayashi Yukinobu, Musashiya Co. Osaka) and DVD with information Condition report: Minor age-based wear, somewhat loose assembly between blade and handle, blade in good condition, no other remarks
Värdering | 12 000 - 15 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |