397 Axel Einar Hjorth Stolar "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1930 (2 st)
Axel Einar Hjorth 1888-1959 Två stolar tillverkade i vitmålad massiv björk med genombruten ryggbricka i flätad rotting Märkta med plakett: NK R 32746 - C 3 12 30 Textil: Jobs Handtryck Leksand "Pelarvasen" Höjd: 85 cm Sitthöjd: 44 cm Bredd: 46 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor, färgbortfall och stötskador, inga övriga anmärkningar
Axel Einar Hjorth Chairs "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1930 (2 pcs) Axel Einar Hjorth 1888-1959 Two chairs made of white-painted solid birch with an open back tray in braided rattan Marked with plaque: NK R 32746 - C 3 12 30 Textile: Jobs Handprint Leksand "Pillar vase" Height: 85 cm Seat height: 44 cm Width: 46 cm Condition report: Use- and age-based wear, marks and scratches, color loss and impact damage, no other remarks
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |