356 Sven Jonsson Vas & fat Gustavsberg 1960-tal (2 st)
Vas "Facett 1" tillverkad av svartglaserat stengods, dekor av blommor med silverinlägg Askfat "Lagun 16" till Svenska sportskytteförbundet Tillverkat av stengods med midnattsblå glasyr, motiv med silverinlägg av pilbågsskytt Märkta: Gustavsberg Höjd vas: 12,5 cm Höjd fat: 4,5 cm Diameter fat: 8,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, inga örviga anmärkningar
Sven Jonsson Vase & saucer Gustavsberg 1960s (2 pcs) Vase "Facett 1" made of black glazed stoneware, decoration of flowers with silver inlay Ashtray "Lagun 16" to the Swedish Sport Shooting Association Made of stoneware with a midnight blue glaze, motif with silver inlay of an archer Marked: Gustavsberg Height vase: 12.5 cm Height of dish: 4.5 cm Barrel diameter: 8.5 cm Condition report: Minor age-based wear, no earmarks
Värdering | 800 - 1 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |