357 Alf Wallander Kaffeservis Rörstrand 1900-tal (28 delar)
Tillverkade under tidigt 1900-tal Målad reliefdekor i grönt och rosa, förgylld kant. Organiskt formade hänklar Märkt: Rörstrand 17st kaffefat, Diametermått: 12,5 cm 11st koppar, Höjd: 6 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, Mindre färgsläpp i guldkant, inga övriga anmärkningar
Alf Wallander Coffee set Rörstrand 20th century (28 parts) Made in the early 20th century Painted relief decoration in green and pink, gilt edge. Organically shaped hooks Marked: Rörstrand 17 coffee dishes, Diameter measurement: 12.5 cm 11 cups, Height: 6 cm Condition report: Minor minor wear and tear, minor paint loss in gold edge, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |