229 Skrin Allmoge 1700-tal
Forskrin / svepask med lock tillverkad av furu med beslag i järn
Nyckel medföljer
Daterad undertill: 1776
Proveniens: Har tillhört dekoren i Julkalendern *Julstrul med Staffan och Bengt 1984 *Liv i luckan 1988 Höjd: 27 cm Bredd: 61 cm Djup: 33 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Casket Allmoge 18th century
Sweeping case with lid made of pine with iron fittings
Key included
Dated below: 1776
Provenance: Has belonged to the decor in the Christmas calendar *Christmas party with Staffan and Bengt in 1984 *Life in the hatch 1988 Height: 27 cm Width: 61 cm Depth: 33 cm
Condition report: Age-based wear, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |