478 Auguste Moreau Mantelklocka "Allegori för rikedom" Frankrike 1800-talets slut
Auguste Moreau (Frankrike, 1834-1917)
Bordspendyl tillverkad i brons och bronspatinerad zink Bevingad kvinna med ymnighetshorn och tre putti Klockfodral i svart sten och svängda ben, emaljerad urtavla med rocaille och arabiska siffror Saknar nyckel Signerad: A Moreau Urverk stämplat: B & G 5789 Pendel stämplat: 5230 Lucka baktill stämplat: L.R 5789 Otydlig stämpel på baksidan Höjd: 80 cm Bredd: 45 cm Djup: 30 cm Genomgången: 1993
Konditionsrapport: Åldersrelaterad patinering, skada/lagning av vinge, märken och repor, fästen och ben måste dras åt, inga övriga anmärkningar
Auguste Moreau Mantel clock "Allegory of Wealth" France late 19th century Table pendulum made of bronze and bronze patinated zinc Winged woman with cornucopiae and three putti Black stone case and curved legs, enamel dial with rocaille and Arabic numerals Missing key Signed: A Moreau Movement stamped: B & G 5789 Pendulum stamped: 5230 Hatch at the back stamped: L.R 5789 Indistinct stamp on the back Height: 80 cm Width: 45 cm Depth: 30 cm Examined: 1993 Condition report: Age-related patination, wing damage/repair, marks and scratches, mounts and legs need tightening, no other remarks
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |