436 Émile Gallé Vas Glas 1900-tal
Émile Gallé 1846-1904, Frankrike.
Art Nouveau.
Överfångsglas i lila & blå toner med etsad dekor föreställande blommor & växtlighet.
Signerad: Gallé
Höjd: 13,5 cm
Konditionsrapport: Mindre repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Émile Gallé Vase Glass from the 20th century
Emile Galle 1846-1904, France.
Art Nouveau.
Cover glass in purple & blue tones with etched decoration representing flowers & vegetation.
Signed: Gallé
Height: 13.5 cm
Condition report: Minor scratches & age-based wear, No other remarks.
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |