296 Orientmatta "Nain" 292X200 1900-tal
Iransk handknuten matta tillverkad av ull och bomull
Tillverkad under 1900-talets andra hälft
Beige botten med centrerad medaljong, riklig dekor av blomster
Mått: 292 x 200 cm
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Oriental carpet "Nain" 292X200 1900-tal
Iranian hand-knotted rug made of wool and cotton
Made during the second half of the 20th century
Beige base with centered medallion, abundant decoration of flowers
Dimensions: 292 x 200 cm
Condition report: Minor use wear, no other remarks
Värdering | 5 000 - 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |