294 Orientalisk Matta Täbriz 196X136 1900-tal
Handknuten matta med lugg i korkull och varp i bomull med figurala motiv av scener med människor, djur och blomster
Mått: 196 x 136 cm
Konditionsrapport: Mindre slitage på långsidornas kanter, inga övriga anmärkningar
Oriental Carpet Täbriz 196X136 20th century
Hand-knotted rug with tufts in cork wool and warp in cotton with figural motifs of scenes with people, animals and flowers
Dimensions: 196 x 136 cm
Condition report: Minor wear on the edges of the long sides, no other remarks
Värdering | 5 000 - 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |