505 Torsten Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Torsten Fankki född 1950, Kaitum.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TF
Längd inklusive slida: 23 cm
Längd kniv: 21 cm
Torsten Fankki Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Torsten Fankki born 1950, Kaitum.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: TF
Length including sheath: 23 cm
Knife length: 21 cm
Condition report: No remarks
Värdering | 5 000 - 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |