526 Lars Levi Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Lars Levi Sunna född 1944, Årosjokk
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: LLS
Längd kniv: 19 cm
Längd inklusive slida: 21 cm
Konditionsrapport: Sprickor, märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Lars Levi Sunna Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Lars Levi Sunna born 1944, Årosjokk
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: LLS
Knife length: 19 cm
Length including sheath: 21 cm
Condition report: Cracks, marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering | 1 000 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |