542 Lars Ivan Lampa Halvhornskniv Sameslöjd 1979
Pajala. Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor. Monogramsignerad. Daterad: 1979 Längd inklusive slida: 31,5 cm Längd kniv: 28,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Lars Ivan Lampa Half horn knife Sami craft 1979 Pajala. Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor. Monogram signed. Dated: 1979 Length including sheath: 31.5 cm Knife length: 28.5 cm Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Värdering | 5 000 - 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |