22 Sven Palmqvist "Ravenna" Skål Orrefors 1962
Sven Palmqvist 1906-1984
Oval form med uppsvängda kortsidor
Signerad: ORREFORS Ravenna Nr 2038 Sven Palmqvist
Höjd: ca 5,5 cm
Längd: 15,5 cm
Konditionsrapport: Minimalt nagg vid mynning, mindre repor och märken, inga övriga anmärkningar.
Sven Palmqvist Bowl "Ravenna" Orrefors 20th century
Oval shape with upturned short sides
Signed: ORREFORS Ravenna No. 2038 Sven Palmqvist
Height: about 5.5 cm
Length: 15.5 cm
Condition report: Minor chip on edge orifice, minor scratches and marks, no other remarks.
Värdering | 3 500 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |