25 Bertil Vallien Skulptur Kosta Boda Unikt prov 1900-tal
Glaskonstnär född 1938
Skulptur i form utav huvud med ingjutet ansikte i polykroma färger.
Signerad: B Vallien Prov
Höjd: 19 cm.
Totalhöjd inkl sockel: 40 cm.
Totalvikt: 9050 gr.
Konditionsrapport: Eventuell tillverkningsdefekt. Sockel med slitage, Inga övriga anmärkningar.
Glass artist born in 1938
Bertil Vallien Sculpture Kosta Boda Unique specimen 1900s
Sculpture in the form of a head with an inlaid face in polychrome colours.
Signed: B Vallien Prov
Height: 19 cm.
Total height including plinth: 40 cm.
Total weight: 9050 gr.
Condition report: Possible manufacturing defect. Base with scratches. No other remarks.
Värdering | 15 000 - 20 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |