87 Lino Tagliapietra "Tessuto" Vas Murano 1989
Lino Tagliapietra född 1934, Italien
Glasvas tillverkad med filigrana-stavar (tunna glasstavar) i svart, vitt och orange som genom korsande reticello-teknik bildar ett genomgående nätmönster.
Signerad: Lino Tagliapietra Effetre International Murano 1989
Etikettmärkt: Effetre International lavoro a mano - murano Italy
Utställd: Lino för Aldo: Verk av maestro Tagliapietra i Milano, 6 maj - 4 juni 2008, Galleria Scaletta di Vetro Milano, Milano
Litteratur: Lino for Aldo: Verk av maestro Tagliapietra utställda i Milano, utställningskatalog, opaginerade glaskonstnärer och formgivare 1960-2010: Bellini-Pezzoli, Mentasti, Pezzoli, Tonini-samlingen (red.), sid. 150, kat. 154 illustrerar detta exempel
Höjd: 30 cm
Bredd: 20 cm
Djup: 18 cm
Konitionsrapport: Mindre obetydliga repor, inga övriga anmärkningar
Lino Tagliapietra "Tessuto" Vase Murano 1989
Lino Tagliapietra born 1934, Italy
Glass vase made with filigrana rods (thin glass rods) in black, white and orange which form a continuous net pattern through crossing reticello technique.
Signed: Lino Tagliapietra Effetre International Murano 1989
Labeled: Effetre International lavoro a mano - murano Italy
Exhibited: Lino for Aldo: Works by maestro Tagliapietra in Milan, May 6 - June 4, 2008, Galleria Scaletta di Vetro Milano, Milan
Literature: Lino for Aldo: Works by Maestro Tagliapietra Exhibited in Milan, Exhibition Catalogue, Unpaginated Glass Artists and Designers 1960-2010: Bellini-Pezzoli, Mentasti, Pezzoli, Tonini Collection (ed.), p. 150, cat. 154 illustrates this example
Height: 30 cm
Width: 20 cm
Depth: 18 cm
Conition report: Minor insignificant scratches, no other remarks
Värdering | 40 000 - 50 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |