236 Britt-Marie von Post Malmgren Snapasskåp "Spillkråka" Unikt 2000
Britt-Marie von Post Malmgren född: 1933
Snapsskåp i furu och päronträ, skåplucka dekorerad med målade kråkor i ett träd
Bakomliggande inredning med krokar i gjutjärn och glasfötter i trä
Signerad och daterad undertill i blyerts
Medföljer:
- 1 st. Handblåst snapsflaska med kork
- 4 st. Handblåsta snapsglas
- 1 st. Brännvinsbok av Hans Ljungby Jepsen
Höjd: 64 cm
Bredd: 25 cm
Djup: 19 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Britt-Marie von Post Malmgren Snapas cabinet "Spillkråka" Unique 2000
Britt-Marie von Post Malmgren born: 1933
Snap cabinet in pine and pear wood, cabinet door decorated with painted crows in a tree
Behind interior with cast iron hooks and wooden glass feet
Signed and dated underneath in pencil
Included:
- 1 pc. Hand-blown schnapps bottle with cork
- 4 pcs. Hand blown shot glasses
- 1 pc. Spirit book by Hans Ljungby Jepsen
Height: 64 cm
Width: 25 cm
Depth: 19 cm
Condition report: Less insignificant use wear, no other remarks
Värdering | 6 000 - 8 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |