238 Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj med fotpall 2009
Yngve Ekström: 1913-1988
Stomme i skiktlimmad bok, rygg och sits klädda i beige fårull
Brännmärkta: Swedese, Design Yngve Ekström, Made in Sweden
Mått stol:
Höjd: 101 cm
Bredd: 70 cm
Sitthöjd: ca 34 cm
Mått pall:
Höjd: 49 cm
Bredd: 60 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre märken och repor, sprucket ytterskikt på pallens undersida, inga övriga anmärkningar
Yngve Ekström "Lamino" Armchair with footstool 2009
Yngve Ekström: 1913-1988
Frame in layer-glued beech, back and seat covered in beige sheep's wool
Branded: Swedese, Design Yngve Ekström, Made in Sweden
Chair dimensions:
Height: 101 cm
Width: 70 cm
Seat height: approx. 34 cm
Pallet dimensions:
Height: 49 cm
Width: 60 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, minor marks and scratches, cracked outer layer on the underside of the stool, no other remarks
Värdering | 6 000 - 8 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |