544 Nicolaus Labba Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Rävudden.
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NL
Längd inklusive slida: 24,5 cm
Längd kniv: 22 cm
Konditionsrapport: Sprickor i läder, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Nicolaus Labba Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Rävudden.
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NL
Length including sheath: 24.5 cm
Knife length: 22 cm
Condition report: Cracks in leather, Age-based wear, No other remarks.
Värdering | 1 500 - 2 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |