559 Lars Olof Parfa Halvhornskniv Sameslöjd 1977

3672a_8dc78edf28237c0_med.jpeg
  • 3672a_8dc78edf28237c0_sm.jpeg
  • 3672b_8dc78edf3a3de90_sm.jpeg
  • 3672c_8dc78edf4af93b3_sm.jpeg
  • 3672d_8dc78edf5dd44a3_sm.jpeg

Gällivare

Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.

Monogramsignerad: LOP

Daterad: 1977

Längd inklusive slida: 20 cm

Längd kniv: 18 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar

Lars Olof Parfa Half horn knife Sami craft 1977

Gällivare

Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.

Monogram signed: LOP

Dated: 1977

Length including sheath: 20 cm

Knife length: 18 cm

Condition report: Age-based wear, No other remarks

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer