246 Fåtölj "Duxello" Dux 1950-tal

3721a_8dc772b7fd5b42b_med.jpeg
  • 3721a_8dc772b7fd5b42b_sm.jpeg
  • 3721b_8dc772b80e1b269_sm.jpeg
  • 3721c_8dc772b8212a1b1_sm.jpeg

Fåtölj med stomme i mörkbetsad bok med klädda armlän

Stoppade sits och ryggdynor med större nackdyna

Klädsel i mossgrönt tyg

Höjd: 103 cm

Sitthöjd: 30-40 cm

Bredd: 67 cm

Djup: 80 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, något gänglig i sin konstruktion, behöver skruvas åt, annars i gott bruksskick, mindre naturligt slitage på klädsel, inga övriga anmärkningar

Armchair "Duxello" Dux 1950s

Armchair with frame in dark stained beech with upholstered armrests

Upholstered seat and back cushions with larger neck pillow

Upholstery in moss green fabric

Height: 103 cm

Seat height: 30-40 cm

Width: 67 cm

Depth: 80 cm

Condition report: Use- and age-based wear, somewhat wobbly in its construction, needs to be tightened, otherwise in good used condition, minor natural wear on upholstery, no other remarks

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK