250 Ingvar Stockum Soffa "Monte Carlo" Futura 1960/70-tal
Stomme i riopallisander med genombruten rygg och armstöd
Löstagbara och stoppade plymåer med läderklädsel
Formgiven av Ingvar Stockum 1965 för Futura Möbler Tibro
Höjd: 59 cm
Sitthöjd: 35 cm
Bredd/längd: 200 cm
Djup: ca. 35-40 cm
Konditionsrapport: Smärre slitage i somme, mindre märken, repor och stötskador, naturligt slitage av klädsel, inga övriga anmärkningar
Ingvar Stockum Sofa "Monte Carlo" Futura 1960s/70s
Frame in jacaranda with open back and armrests
Detachable and padded fur collars with leather upholstery
Designed by Ingvar Stockum in 1965 for Futura Möbler Tibro
Height: 59 cm
Seat height: 35 cm
Width/length: 200 cm
Depth: approx. 35-40 cm
Condition report: Minor wear on frame, minor marks, scratches and impact damage, natural wear of upholstery, no other remarks
Värdering | 8 000 - 10 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |