252 Fåtöljer OY BJ Dahlqvist AB BD Furniture Finland 1970-tal (2 st)
Stomme i mörkbetsad böjträ och armlän av läderband
Löstagbar och stoppad sittdyna klädd i skinn
Formgivna av Bjarne Dahlqvist för BD Furniture
Höjd: 95 cm
Sitthöjd: 35-40 cm
Bredd: 70 cm
Djup: 81 cm
Konditionsrapport: Smärre bruksslitage, sliten i tyg upptil längs ram, inga övriga anmärkningar
Armchairs OY BJ Dahlqvist AB BD Furniture Finland 1970s (2 pcs)
Frame in dark stained bentwood and armrests of leather straps
Removable and upholstered seat cushion covered in leather
Designed by Bjarne Dahlqvist for BD Furniture
Height: 95 cm
Seat height: 35-40 cm
Width: 70 cm
Depth: 81 cm
Condition report: Minor use wear, torn fabric up along the frame, no other remarks
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |