211 Källsax 1800-tal Norrbotten
Källsax / jaktsax för bäver
Troligtvis från Arjeplog
Längd: 92 cm
Vikt: 6,1 kg
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, naturlig patina, inga övriga anmärkningar
Blow trap 19th century Norrbotten
Blow trap for beaver hunting
Probably from Arjeplog
Length: 92 cm
Weight: 6.1 kg
Condition report: Use- and age-based wear, natural patina, no other remarks
Värdering | 1 000 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |