214 Brailleskrivare "Tellatouch" New York 1950-tal
Skrivapparat för kommunikation med punktskrift
Fodral och tangenter tillverkade i hårdplast och metall, handtag i läder
"For communication in Braille, American foundation for the blind, INC. New York"
Höjd: 6,5 cm
Mått: 22,5 x 25 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, fungerande, inga övriga anmärkningar
Braille printer "Tellatouch" New York 1950s
Braille communication typewriter
Case and keys made of hard plastic and metal, handle in leather
Height: 6.5 cm
Dimensions: 22.5 x 25 cm
Condition report: Minor age-based wear, functional, no other remarks
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |